Kilo kaybı için boşaltma günleri

Oruç günleri vücudu temizlemenin, ona düzenli aşırı yemekten "dinlenme" fırsatı vermenin ve bu arada kiloyu biraz azaltmanın iyi bir yoludur. Ancak bu yöntemin sorunu çözeceği sanılmamalıdır.fazla ağırlıkçok hızlı.

Oruç günleri, temizlik ve vücudun bir tür yeniden başlatılması amacıyla belirtilir. Doğru oruç günü, sağlığın ve hafifliğin anahtarıdır. Ancak sadece böyle bir yöntemin tüm uygulama kurallarını değil, aynı zamanda ondan çıkmanın özelliklerini de dikkate almak çok önemlidir. Oruç günlerinin nasıl doğru bir şekilde geçirileceği, çeşitlerinin neler olduğu ve hangilerinin uygulanmasının tavsiye edildiği bu makalede ele alınacaktır.

Neden boşaltmak?

Bu tür günlere neden ihtiyaç duyulur ve "çıkışta" tam olarak ne - yarar veya zarar - belirtilir? Bu tür bir boşaltmanın faydalı olup olmadığı sorusunun cevabı, uygulamaları lehine bir takım kanıtları vurgulayan beslenme uzmanları tarafından verilmektedir. Aşağıdaki argümanlar burada verilebilir:

 • Boşaltma, çürüme ürünlerinin vücuttan atılmasını uyarır,toksinlerve sonunda hafif hissetmenizi sağlayan aşırı sıvı.
 • Vücut, her gün tam güçte çalışmak zorunda kaldığından, zararlı olanlar da dahil olmak üzere birçok yiyeceği sindirerek dinlenme fırsatı bulabilir.
 • Boşaltma sırasında, günlük diyete karşı tutumunuzu biraz değiştirebilirsiniz. Gün boyunca orta derecede yemek yiyen bir kişi, genellikle daha sonra biraz daha az yer. Ve oruç günleri düzenli olarak tutulursa, sonunda bu kadar büyük porsiyonlara ihtiyaç olup olmadığını düşünebilir ve sonuç olarak yiyecek alımını azaltabilir.
 • Bu, daha sonra doğru beslenmeye doğru önemli bir adım olabilecek irade gücünü geliştirmeye yardımcı olur.
 • Birçoğu oruç günlerinin kilo vermeye yardımcı olup olmadığıyla ilgileniyor. Aslında, kilo verebilirsiniz, ancak önemli ölçüde değil. Bununla birlikte, düzenli olarak haftada bir kez yapılırsa, sadece birkaç kilo vermenize değil, aynı zamanda daha sonra kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Bu kilo kaybı istikrarlı olacak ve vücut üzerinde olumsuz bir etkisi olmayacaktır. Sonuç olarak, ağırlığı azaltmak daha fazla zaman alacaktır, ancak bu göstergeler daha kararlı olacaktır.

Böyle bir boşaltma sisteminin vücut üzerindeki zararlı etkilerine gelince, önemli kurallara uyulmadığı takdirde hoş olmayan semptomlar ortaya çıkabilir. Örneğin, bir kişi arka arkaya 3 gün boşaltma yapıyorsa, bir noktada kendini kötü hissedebilir. Bu durumda, mümkünbaş ağrısı, zayıflık,baş dönmesi, sonuçta genel refah ve performansın ihlaline yol açar.

Çok dikkatli bir şekilde, bu tür boşaltma yardımı ile temizlik, gastrointestinal sistemin kronik hastalıklarından, diğer organ ve sistemlerin ciddi hastalıklarından muzdarip kişiler için yapılmalıdır. Bu durumda, böyle bir şey uygulamadan önce bir doktora danışmanız gerekir.

Temel Kurallar

Her şeyden önce, psikolojik olarak boşaltma moduna ayarlamalısınız. İlk başlarda böyle günlere alışmak kolay olmayacak. Açlık ve rahatsızlık hissi genel durumu etkileyebilir. Ancak birkaç tekrardan sonra, bir kişi kural olarak oruç günlerini çok daha iyi algılar. Yakında normal hayatlarına dönecekler. Bunu olabildiğince çabuk ve acısız bir şekilde gerçekleştirmek için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmanız gerekir:

 • Haftada birden fazla boşaltmaya gerek yok. Arka arkaya 2 gün boşaltma bile, özellikle ilk başta, kişi bunu çok zor bir test olarak algılayabilir ve boşaltmayı tamamen bırakabilir. Bir kişinin çok fazla kilosu olması koşuluyla, vücut bire uyum sağladığında, bu tür günlerin sayısını haftada ikiye çıkarabilirsiniz. Ama yine de onları arka arkaya yapmaya değmez.
 • Doğrudan oruç gününde, ciddi fiziksel efor uygulamamalısınız. Spor salonunda dersleri atlamak daha iyidir, ancak hafif egzersizler fayda sağlayacaktır.
 • Bir kişinin çok meşgul olduğu bir dönem için böyle bir gün planlamak daha iyidir. Gün boyunca yapacak çok önemli işi varsa, yemek hakkındaki düşünceler çok müdahaleci olmayacak - bunun için yeterli zaman olmayacak.
 • Boşaltma döneminde izin verilen öğünleri atlamayın. Birkaç doza bölünmeli ve tüm dönem boyunca eşit olarak tüketilmelidir.
 • Her bir deşarjın açıklamasında verilen yiyecek miktarına ilişkin tavsiyelere uymak gerekir.
 • İçme rejimini unutma. Boşaltma döneminde 2 litreye kadar su içilmesi ve çoğu 15 saate kadar içilmesi gerekir.
 • Şu anda rahatlatıcı bir saunada yürüyüş ve masaj yapılması tavsiye edilir. Bu prosedürler temizliği etkinleştirmeye yardımcı olacaktır.
 • Bu süre zarfında müshil veya diüretik almayın. Vücudu boşaltmanın ve temizlemenin en iyi yöntemi doğal yoldur.
 • Çıkış yolu da doğru olmalıdır - ılımlı yiyecek alımından sonra, hemen her şeyi ve büyük miktarlarda yemeye başlamamalısınız. Bu sindirim sorunlarına neden olacaktır.
 • Son olarak, doğru boşaltma seçeneğini seçmek önemlidir. En etkili oruç günü, dayanılması en kolay ve en rahat olanıdır.

Kilo kaybı için oruç günleri için seçenekler

kilo kaybı için oruç günleri

Çeşitli kaynaklarda vücudu temizlemek ve kilo vermek için sayısız oruç günü anlatılmaktadır. Önemli olan, sevilmeyen ürünlerde boşaltma pratiği yapmanın kesinlikle gerekli olmamasıdır. Vücudu temizlemek ve ağırlığı azaltmak için oruç günü için en uygun seçeneği seçmek ve bu süreyi somut bir rahatsızlık duymadan geçirmek oldukça mümkündür. Bu nedenle, en etkili oruç gününün ne olduğu sorusunun cevabı büyük olasılıkla bireyseldir - her kişi için belirli bir sistem uygundur. Bu tür boşaltma için en iyi seçenekler aşağıda açıklanmıştır.

elma

Elmalar vücut için çok faydalı bir ürün olduğundan, bu tür bir boşaltma sadece etkili olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudu önemli maddelerle doyurmanıza da olanak tanır. Bu meyve birçokvitaminler, ayrıca potasyum, karoten, demir, organik asitler. Elmalar, vücudun temizliğini uyaran lif bakımından zengindir. Ayrıca böbreklerin işleyişi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptirler.

Ancak, insanlar elmaları farklı algılarlar. Bazıları tamamen onlardan oluşan bir diyeti normal olarak kabul eder ve elmanın tokluk sağladığını iddia eder. Diğerlerinde, bu meyve, aksine, güçlü bir iştah, midede kaynama ve müshil etkisi yaratır. Bu durumda, başka bir seçenekte durmak daha iyidir.

elmalarda boşaltma günü

Bu tür temizlik, yüksek asitliği, mide ülseri olan kişiler için kontrendikedir.gastritve gastrointestinal sistemin diğer hastalıkları. Bu tür hastalıklarla elmalar alevlenmeye neden olabilir.

Nasıl yapılır? Bu durumda, özel tariflere gerek yoktur. Gün boyunca 2 kg'a kadar elma yemeniz ve 2 litre sıvı içmeniz gerekir. Arzuya göre elmalar fırınlanabilir. Saf su veya yeşil çayı şekersiz içebilirsiniz.

Boşaltma için başka bir seçenek de elmalı lordur. Bu durumda 1 kg elma ve 600 gr az yağlı süzme peynir yemelisiniz.

meyve üzerinde

Bu amaçla sadece elmalar kullanılamaz. Hemen hemen her meyve (bu durumda sadece muz ve üzüm tavsiye edilmez) bu kadar kısa bir temizlik için uygundur. Çok fazla vitaminleri vardır, bu nedenle bu boşaltma hem sağlığı hem de görünümü olumlu yönde etkileyecektir. Bununla birlikte, gastrointestinal sistem hastalıkları ile bu yöntemin uygulanmaması daha iyidir.

Gün boyunca herhangi bir meyveden bir buçuk kilograma kadar yemek gerekir. Ayrıca temiz su içmeniz gerekir.

Kefir

Böyle bir boşaltmayı taşımak nispeten kolaydır. Kefir durumu iyileştirirmikroflorabağırsakları, sindirim ve metabolik süreçlerin aktivasyonunu teşvik eder, ağırlık hissini giderir. Acı çekenler için faydalıdıralerji. Bu ürün vücut tarafından hızla emilir.

kefir boşaltma günü

Doğru, süt ürünlerine tahammülü zor olan insanlar için bunu yapmaları önerilmez. Bu tür kişilerde kefir tüketimi aşırı aktif gaz oluşumuna ve midede ağırlığa neden olabilir.

Menü şu şekilde olmalıdır: 5-6 porsiyona bölünmesi gereken bir buçuk litre kefir. Çok taze fermente sütlü bir içecek gaz oluşumunun artmasına neden olabileceğinden 1-2 gün önce yapılmış kefirin seçilmesi tavsiye edilir.ishal.

yoğurt üzerine

Diğer fermente süt ürünleri de boşaltma için kullanılabilir. Bu amaçla, yağ içeriği düşük ve raf ömrü kısa olan doğal yoğurt oldukça uygundur. Bu, sindirim sistemi üzerinde faydalı bir etkiye sahip olan faydalı bir üründür.

Ancak kefir gibi yoğurdun da bazı kişilerde sindirim sorunlarına yol açabileceği unutulmamalıdır.

Kilo kaybı için oruç günü menüsü 3 bardak yoğurt ve 2 yeşil elma tüketimini sağlar. Günlük menü, bu iki ürünün değişimini sağlar. Yani, sonunda 5 öğün yemek alırsınız.

Lor

Bu, kilo vermek ve sağlığını iyileştirmek isteyenler arasında en popüler seçeneklerden biridir. Süzme peynirde çok fazla protein bulunduğundan, bu, yorucu bir açlık hissetmemenizi sağlar ve boşaltma sırasında kas kütlesi miktarı değil, yağ rezervleri azalır. Ancak "doğru" süzme peyniri seçmek çok önemlidir - yaklaşık% 1. 5 yağ içeriğine sahip ve tamamen yağsız değil.

süzme peynirde boşaltma günü

Bu yöntem de süt ürünlerine tahammülü olmayanlar için uygun değildir. Menü, beş parçaya bölünmesi gereken 400 gr süzme peynir ve bir büyük yeşil elmadan oluşur. Düzenli aralıklarla bir kısım süzme peynir, bir dilim yeşil elma ile tüketilmelidir. Bir sonraki porsiyonu almadan yaklaşık yarım saat önce tam bir bardak su içmeniz gerekir.

Et

et oruç günü

Bu yöntemin ana avantajı, protein diyetlerinin ve oruç dönemlerinin özelliği olan tokluk hissidir. Aynı zamanda, diğer boşaltma türlerinde olduğu gibi aynı olumlu etki not edilir - metabolizma gelişir, yağları yok eden enzimlerin aktivitesi artar. Menüde karbonhidrat bulunmadığında etten elde edilen proteinler vücut tarafından özellikle iyi emilir. Bu yöntem, diyetleri ve oruç günlerini birleştirmeyi planlayanlar için uygundur: sonunda bir protein diyetine geçmeden önce, bir et orucu gününde "elinizi denemeniz" tavsiye edilir. Daha sonra proteinli gıdalara dayalı bir diyette, vücut bu tür beslenmeye hazırlanacağı için kişi daha iyi hissedecektir.

400 gr haşlanmış yağsız dana eti veya tavuk filetosu alıp 5 parçaya bölmek ve gün boyunca salatalık veya lahana ile yemek gerekir.

karabuğday

Karabuğday, vücut, vitaminler ve diyet lifi için faydalı birçok mikro element içeren çok doyurucu bir tahıldır. Karabuğday kefir ile boşaltma sırasında tüketilirse, bu temizleme yöntemi daha da etkili olacaktır. Sonuç olarak, genel olarak bağırsak hareketliliği ve sindirim iyileşir.

karabuğdayda boşaltma günü

Karabuğday lapası tüketimi, mide ve bağırsak hastalıkları olan kişilerin yanı sıra bireysel hoşgörüsüzlüğü olanlar için kontrendikedir.

Karabuğdayın buharda pişirilmesi tavsiye edilir: 250 gr karabuğday almanız, üzerine gece boyunca (1: 3 oranında) kaynar su dökmeniz, tuz ve baharatlarla baharatlamanız gerekir. Tüm yulaf lapası 5 porsiyona bölünmeli ve gün boyunca yenmelidir. Biraz yeşillik ekleyebilirsiniz.

Daha nazik bir yöntem de var: karabuğdayı mantar ve otlar ile tüketin ve geceleri bir bardak kefir için.

Pirinç

Pirinç, lenfatik sistemi, gastrointestinal sistemi ve bir bütün olarak vücudu çok etkili bir şekilde temizler. Bu yöntem metabolizmayı hızlandırmanıza, şişliği azaltmanıza ve karaciğer ve böbreklerin çalışmasını kolaylaştırmanıza olanak tanır. acı çeken insanlarkabızlık, bu yöntemi uygulamamak daha iyidir.

pirinç boşaltma günü

İdeal olarak, oruçlu bir gün kahverengi pirinçle geçirilmeli veya cilasız beyaz tahıllar satın alınmalıdır. Pirinci uygun şekilde pişirmek için, bir bardak mısır gevreğini kaynar suyla dökmeniz ve bir dakika kaynatmanız gerekir. Ardından suyu süzün, mısır gevreğini 2 su bardağı temiz su ile dökün ve hazır olana kadar pişirin. Bu miktarda pirinci dört doz halinde yemelisiniz.

süt yosunu üzerinde

Sütlü çayı sevenler bu boşaltmayı da sevebilir. Oburluktan sonra uygulanabilir, çünkü incelemeler böyle bir içeceği tüketirken hiç yemek yemek istemediğinizi gösterir. Aşırı yemekten sonra hafiflik bulmaya ve normal sindirimi sağlamaya yardımcı olacaktır.

süt yosunu boşaltma günü

Ek olarak, bu tür bir boşaltma, vücudun temizliğini aktive eden bir idrar söktürücü etki sağlar.

Böyle bir içecek hazırlamak için bir buçuk litre sütü 80 dereceye ısıtmanız, içine 5 yemek kaşığı yeşil çay dökmeniz ve içeceği 10 dakika bırakmanız gerekir. Daha sonra gün boyunca küçük porsiyonlarda süzülerek içilmelidir.

salatalıklarda

Salatalık boşaltma da popülerdir, çünkü salatalık çok az kalori ve çok miktarda kalori içerir.tartronik asit. Bu madde karbonhidratlardan yağ oluşumunu yavaşlatmaya yardımcı olur.

salatalıkta boşaltma günü

Böyle bir günde istediğiniz kadar salatalık yiyebilirsiniz - 2 kg'a kadar. Salatalıkların bir serada yetiştirilmemesi önemlidir. Yani, bu yöntem en iyi yaz aylarında uygulanır. Ayrıca öğünlerden biri ile bir adet haşlanmış yumurta yemelisiniz. Bu durumda, sonuç olarak, toplam günlük kalori içeriği çok düşük olacaktır. Bir kişi belirli bir diyetten ayrıldığında böyle bir boşaltma önerilir.

Ancak, bu tür bir boşaltma işleminin bir günden daha uzun süre uygulanması tavsiye edilmez.

salata

Gün boyunca sebze salatası yemek daha az etkili değildir. Sabahları baklagiller (fasulye, bezelye) ve nişastalar (pancar, patates, havuç) hariç herhangi bir sebzeden büyük bir salata hazırlamanız gerekir. Salata tuzsuz olmalı, baharatlarla biraz baharatlayabilirsiniz. Ayrıca gün içinde lahana ve salatalıklardan, otlar ve domateslerden vb. farklı salatalar pişirebilirsiniz. Bu yöntemi kronik kolitten muzdarip kişiler için uygulamamalısınız.

Çikolata

çikolata boşaltma günü

Bunun gibi boşaltma için oldukça sıra dışı seçenekler de var. En yüksek kakao çekirdeği (yaklaşık %80) içeriği ile 150 gr'a kadar bitter çikolatanın gün boyu tüketilmesini sağlar. Bu çikolata birçok faydalı madde içerir. Su veya şekersiz çay içebilirsiniz.

giriş ve çıkış

Sadece boşaltma periyodunu doğrudan gerçekleştirmek önemli değildir. Doğru girmek ve daha sonra çıkmak da aynı derecede önemlidir.

Akşamdan girmeye başlamanız gerekiyor. Bunu yapmak için çok hafif bir akşam yemeği yemelisiniz - haşlanmış sebze, salata veya sebze çorbası olması en iyisidir. Sabahları, doğrudan oruç gününde, durgunluğu önlemek için choleretic bitki koleksiyonunun içilmesi tavsiye edilir.safra.

Çıkış da mümkün olduğunca yumuşak olmalıdır. Ertesi gün küçük porsiyonlarda ve sık sık yemek yemelisiniz. Sabahları hafif sebze yemekleri tercih edilmelidir. Boşaltma gününün bitiminden hemen sonra bir önyükleme günü yapılması gerekli değildir. Aç karnına bal ve biraz limon suyu ile bir bardak su içilmesi tavsiye edilir. Bu günlerde ağır yiyeceklerden vazgeçmelisiniz - kızarmış, tütsülenmiş, çok yağlı. Bu, boşaltmanın olumlu sonucunu pekiştirmeyi mümkün kılacaktır.

Görüşler

Herhangi bir kilo verme forumunun içerdiği kilo kaybı için oruç günleri hakkında çok sayıda görüş çoğu durumda olumludur. Bunu uygulayanlara göre, çeşitli boşaltmalar sadece kilo vermeyi değil, aynı zamanda hafif ve neşeli hissetmeyi de mümkün kılıyor. Hızlandırmak için kullanılabilirlermetabolizma, bu da daha aktif olarak kilo vermeyi mümkün kılacaktır. Oruç günlerini düzenli olarak geçirirseniz ve arada az ya da çok düzgün beslenirseniz, bu yaşam tarzı zayıflatıcı diyetlere mükemmel bir alternatif olabilir.

Bununla birlikte, yalnızca tüm önemli kurallara uyulması durumunda sağlık yararları vardır. Bunlardan biri, arka arkaya birkaç gün boyunca boşaltma alıştırması yapmamaktır. Sonuçta, bu vücuda son derece olumsuz yansıyabilir. Ancak genel olarak bu yöntem hem beslenme uzmanları hem de etkinliğini kendi deneyimlerinden deneyimleyenler tarafından tavsiye edilmektedir.